دین پژوهی

بررسی ادیان و آیین های جهان در سنجش خرد ـ با رویکرد آزاد اندیشانه

بررسی ادیان و آیین های جهان در سنجش خرد ـ با رویکرد آزاد اندیشانه

دین پژوهی

در این وبگاه کوشش کرده ام، مسائل برون دینی (و حتی درون دینی) را از زوایای مختلف و با آزاد اندیشی و تفکری رها از هرگونه تعصب و تقلید مورد واکاوی قرار دهم.
علی ایمانی نسب (دانش آموخته حوزه علمیه قم)

 اسلام (ماه و ستاره)

توضیح: ماه و ستاره یا هلال و ستاره (گاهی چندین ستاره) نمادی باستانی است که در شرق مدیترانه، میان‌رودان، ایران، هند و آسیای میانه مورد استفاده بوده است. جوامع اسلامی اولیه نماد ویژه‌ای نداشتند و تنها از رنگ‌ها به عنوان پرچم بهره می‌جستند. در دوره پیامبر سپاه اسلام و کاروان‌های اسلامی از پرچم‌هایی یکرنگ استفاده می‌کردند و در دوره‌های بعد نیز رنگ‌هایی همچون سفید و سبز بدون هیچگونه نماد یا نوشته تنها نماد مسلمانان بودند.
در سده نوزدهم میلادی ماه و ستاره بر پرچم امپراتوری عثمانی نقش بست و از ۱۸۴۸ میلادی پرچم عثمانی ماه و ستاره‌ای سفید بر زمینه سرخ بود که امروزه نیز پرچم رسمی ترکیه است. سایر کشورهای استقلال یافته از عثمانی نیز از این نماد در پرچم‌های خود بهره می‌برند از جمله الجزایر، تونس و لیبی. در سده بیستم این نماد در پرچم کشورهای دیگری نیست به کار رفت همچون پاکستان، جمهوری آذربایجان، مالزی و موریتانی. در دهه‌های پنجاه و شصت میلادی این نماد به یک نماد اسلامی تعبیر شد. از دهه هفتاد میلادی این نماد به گستردگی مورد استفاده گروه‌های اسلام‌گرا و ناسیونالیسم عرب قرار گرفت.
[منبع: ویکی پدیا]

البته در برخی کتبی که غربیان در معرفی اسلام نوشته اند، دیده شده که از آرم الله برای نماد دین اسلام استفاده شده است، که البته شیوعی ندارد، گرچه به نظر می رسد که استفاده از لفظ «الله» نماد بهتری برای اسلام محسوب می شود، زیرا اسلام بر پایه توحید بنا شده است و از حیث محتوایی می تواند مخاطب را به محتوای دین اسلام آگاه کند، اما ماه و ستاره به هیچ وجه از چنین مزیتی برخوردار نیست.مسحیت (صلیب)

"صلیب "داری است که (به اعتقاد مسیحیان) عیسی (ع) را بر آن مصلوب کردند؛ چوبی چهار پره، که مسیحیان به نشانه‏ی چوبه‏ی دار عیسی بر گردن آویزند یا با خود دارند و یا در کلیساها و نقاط دیگر بر پا کنند.
نخستین صلیب عیسوی، طغرای چی-رهو بود. این علامت تلفیقی است از حروف یونانی  چی  chi و  رهو rho  که مختصر شده عنوان مسیح است، (دو حرف اول لغت یونانی Christos  یاChrist ) که اولین­بار توسط کنستانتین بر روی یک علامت نظامی به­ نام لاباروم به کار رفته است. این علامت، به عنوان صورت اختصاری نام مسیح، در سده چهارم یا احتمالاً پیش از آن هنگامی که به عیسویان برای نخستین بار اجازه داده شد که در امپراطوری روم به آزادی مراسم دینی خود را به پا دارند، به تدریج بر روی گورها و سایر مصنوعات به منزله‏ی نماد دین آنها و خود مسیح به کار گرفته ­شد. تا آن سده هیچ خبری از صلیب نبود و صلیب نه ارزش عاطفی سده­های پسین را داشت و نه نعمت و تجسّم مسیح به شمار می­رفت.
پس از آنکه قسطنطین امپراطور از آیین بت پرستی دست کشیده به دین مسیح گروید، صلیب که سابقاً علامت عار بود، نشانه‏ی شرف و عّزت گردید و به مرور زمان، صلیب به عنوان نماد مسیحیت شناخته گردید. این کلمه در خود هد جدید نیز به کار رفته است که کنایه از انکار لذتهای مادی می‏باشد.

منبع: پژوهشکده باقرالعلوم


آیین سیک (خاندا)


این آرم که خاندا (Khanda ) نام دارد، یکی از مهمترین سمبل‌های آیین سیک می‌باشد و بر تمام پرچم‌های سیک‌ها نقش بسته است. این نماد مجموعه‌ی چهار سلاحی است که در زمان(Guru Gobind Singh) دهمین نسل از بنیانگذاران آیین سیک مورد استفاده بوده است.
این سلاح ها عبارتند از:
یک شمشیر دولبه که خاندا سیت نامیده می‌شود در وسط. یک سلاح دایره ای به نام Chakkar چاکار در وسط. دو خنجر به نام kirpans که در طرفین خاندا قرار گرفته اند و دسته های آنها به حالت ضربدر در پایین قرار دارد که نماینده طبیعت دوگانه هستند و Miri و Piri نام دارند. هر یک از این سلاح ها به تنهایی معنای سمبلیک دارند.شمشیر وسط نماد دانش خداوند .چاکار به معنای یکتایی خداوند.Miri به معنای حاکمیت سیاسی و Piri به معنای حاکمیت روحانی می باشد.

و به قولی، شمشیر خاندا (شمشیر دولبه) نماد قدرت و حقیقت، دایره معرف اتحاد و شمشیر خمیده بیانگر روح سلحشوری است.

گفتنی است که این آرم بی شباهت با آرم وسط رچم جهوری اسلامی ایران نیست، گرچه از لحاظ محتوایی بسیار با آن متفاوت است.

منبع: سایت پرسمان -ویکی پدیا


بودیسم (چرخ دارما)

آیین بودا در سده پنجم پیش از زایش مسیح در هندوستان پیدا شد و کمابیش ۱۵۰۰ سال در آن سرزمین ماند و سپس به سرزمین‌های دیگر کوچید. بوداییان بر این باورند که در این ۱۵۰۰ سال آموزه‌های بوداگرایی سه بار دستخوش دگرگونی شده‌اند و در این باره اصطلاح «سه بار گردش چرخ آیین» را بکار می‌برند. چرخشگاه هر کدام از این دوره‌ها را هم هر ۵۰۰ سال می‌پندارند. البته آموزه‌های دوره‌های پیشین هم همراستا با آموزه‌های تازه به زندگی خود ادامه داده‌اند.

بنمایه‌ای که همه این آموزه‌ها به آن پایبند بوده‌اند همانا اصل نپایندگی هستی است. این باور که هیچ چیز این جهان هستی پاینده و پایدار نیست. اصطلاح چرخ آیین (چرخ دارما) (Dharmacakra) بعدها در میان بوداییان تبت محبوبیت زیادی پیدا کرد و در موارد دیگری بکار رفت. دارما چاکرا نمادی باستانی در آیین بوداست که توسط آشوکا پادشاه قدرتمند قرن چهارم قبل از میلاد به عنوان گردونه قانون استفاده می‌شده است. اکنون تصویر این گردونه به رنگ سورمه ای و با بیست و چهار پره بر روی پرچم هند قرار دارد.

برای نمونه در آنجا بوداییان چرخ‌های درست کردند و بر روی آنها متون بودایی نگاشتند و به این چرخها نام چرخ آیین یا چرخ نیایش دادند. منظور از گرداندن این چرخ‌ها بدست پیروان آیین بودا همانا نمادی از خواندن سخن بودا بود.

بر روی و در درون این چرخ‌ها افسون‌هایی (مانتراهایی) نوشته شده‌است. افسون‌ها سخنانی ژرف به گونه‌ای بسیار نمادین هستند. این چرخها را می‌توان در جوامع گوناگون بودایی یافت اما تنها در تبت است که آنها بخشی جاافتاده از زندگی روزمره را تشکیل می‌دهند. بوداییان بر این باورند که چرخاندن این چرخها مانند این میماند که شخص (بصورت نمادین) همه متون درون آن را خوانده‌است.

منبع: ویکی پدیا


  • ...به مرور زمان تکمیل می شود

نظرات  (۳)

ماه و ستاره نشانه مسلمانان اهل سنته آرم شیعیان شیر و خورشیده تصحیح بفرمایید
سایر اریان چی مثلا ستاره شش پر داوود برای یهودیان و .. 
دوست عزیز هموطن سباسکزار از زحمت شما ، نکته قابل توجه اینکه شما درج نمودید بدون تعصب درسته ؟و حال اینکه قبل و بعد دیانت مقدس اسلام أدیانى بودند شما اول ارم دیانت اسلام یعنى خودتان را کذاشتید فکر مى کنید این تعصب و یا خود بسندى نمى تونه باشه ؟
تعصبات هادم بنیان انسانى است ببینید هنوز عده اى در جهل بازکشت موسى (ع) ، در جهل باز کشت مسیح(ع)  مانده اند و حتى حاظر نیستند کتب مقدس خود را مرور کنند و به بیام ان که عمر هر دیانت مساوى با یک روز خدا (١٠٠٠ سال ) است کوش فرا دهند روزها تغییر مى کنند و انسانها شعور و کمالاتشان 
احتیاج  به روز جدید دارد موفق باشید قران و بیام. مربوط به تاریخ دقیق قران را مطالعه فرمایید 

آیا در مورد ادیان قدیم دیگر نیز معلومات دارید . می خواهم در مورد دین های که در آسیایی میانه در گذاشته مروج بو بیشتر معلومات بدهید

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی